YAS MI, SLOGAN ATMA YERİ Mİ?

Dün Berkin için yapılan Antalya eylemlerinde yoktum. Daha doğrusu sokakta yoktum. Ben ki tek başına sokağa çıkan kadın.

Burada Berkin için duygularımı ifade etmeyeceğim, ya da ne kadar çok üzüldüğümü.

Ama: Artık toplum ve kitleler olarak daha hedefe yönelik, daha tarafsız, özel ve özgün eylemler yapmaya başlamalıyız. Her eylemde aynı sloganlar ile bağırmak, partizan ya da örgütsel bayraklar açmak inandırıcılığımız yok ediyor. İnandırıcılığımızı yok ettiği gibi eylemin geniş kitlelerce kucaklanmasını da engelliyor.

Ortak değerlerimiz var bizim: Bayrak, vatan, insan haklarına inanmak ve bir çoğumuz için de Atatürk ilkeleri. Bu ortak değerleri tek taraflı sahiplenirsek ya da bu ortak değerlere inanıp da siyasi görüşü farklı olanları ötekileştirirsek biz çalıp biz oynarız. Bir diğer kültürümüz ise ölüye, cenazeye saygıdır.

Ölen kişinin hele ki bu bir çocuksa; kendisinin ailesinin inancı ne olursa olsun; cenazesine saygı özelliklerine saygı bizim ortak değerimizdir olmalıdır.

DÜN BERKİN İÇİN YAPILMIŞ ULUSAL BİR CENAZE TÖRENİ OLMALIYDI. VAKUR, SESSİZ, BAYRAKSIZ, SLOGANSIZ. BİR CENAZE EVİNE GİTTİĞİNİZDE SİYASİ SLOGAN ATAMAZSINIZ. HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNAMAZSINIZ. BU O CENAZE SAHİPLERİNE SAYGISIZLIK DEMEKTİR. Öğrenmek zorundayız bunu.

Siz orada hükümet istifa derken kitleleri kazanma şansınızı çoktan kaybetmişiniz ve Berkin için dikkat çekemezsiniz. Diyelim ki oradan bir insan geçiyor ve Berkin için saygı duruşunda bulunmaya hazır; ama bugünkü iktidara oy vermiş. Siz BERKİN’ i bu amacınız için kullandığınız anda, bu söylemi yaptığınız anda o insan gider ve evine girer. Yakmalar yıkmalar bir yana; özel amaca yönelik, özel eylemler yapmayı; her eylemde içimizden atar gibi aynı sözleri söylemeyi bırakmalıyız.

Gezi olaylarında da yazdım yine yazıyorum: BERKİN YAŞINDA ÖLEN BİR ÇOCUĞUN CENAZE TÖRENİ; NE SİYASİ ÖRGÜTLERİN BAYRAK AÇMA YERİ, NE İKTİADARA ÖFKEMİZİ KUSMA ALANI, NE İŞÇİ HAKLARI İÇİN BAĞIRMA ZAMANI NE DE KIRIP DAĞITMA BOŞLUĞU DEĞİLDİR OLMAMALIDIR. SADECE GENECECİK BİR FİDANIN CENAZE TÖRENİDİR….

SUKUNET İÇİNDE , SADECE BERKİN FOTOĞRAFLARI İLE VE AİLESİNİN İNANCINA GÖRE OLMALIDIR.

FAHRİYE YONCA AYAS 12.03.2014

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image