HALEP 'E GİTMEK ...

 

 

 FARKLI BİR IŞIĞIN PEŞİNDEN KOŞMAK:   HALEP.....

                                                                        

Halep  Müzesi  tarafından verilen tanıtım kitapçığından alıntıdır.

 

Halep  ‘ e  gitmek……..

Söylediğim zaman  herkes çok şaşırmıştı  bu  fikre……

Halep’ e gitmek………

Hem de yılbaşı için……..

Gidilecek  seçebileceğim farklı yerler vardı elbette  ama  Halep için verilmiş bir sözüm vardı  neredeyse  3 yıl öncesinden…….

Zaman geldi geçti; söz verenle verilen bazen uzun bir süre haber alamadılar birbirlerinden;  bazen üst üste  oldu görüşmeleri yüz yüze gelmeden…….

Bazen de bir kahve içimi belki de…….bir kez….sadece…….

Halep  Kalesi iç  yollarından.....

Ama sıcacık bir dostluk;  sanki yıllanmış bir tanışıklık oradaydı  işte; sessiz  derinde……..

Tanışıklık vardı  elbette; yüzyıllara  taşan aynı topraklardan; aynı halaylardan,  aynı ağıtlardan gelen bir tanışıklık…… (Resimdeki  eskimiş ama eskimeyen  yol misali)

Aslında bağları  sıkılaştıran  da halay benzeri bir ağıt;  türkü benzeri   bir tören olmuş idi  yıllar  önce  Diyarbakır topraklarında……

Ve  Halep;  söz verenin  söz verilene sözü,  fırsatını bulunca  çıkıverdi  yerinden  yıllar  sonra……

30  ARALIK  2009  sabahı   Antalya  Gaziantep  uçağı;  yolculuğum başlarken  siyah pantolonum yıllar  önce  Fransa’ dan gelen,  ve  leopar kol manşetli  siyah kahverengi  12 yıllık  Vakkoroma  kazağım   en az  10  yıllık  beyaz  Benetton  mantom ile tamamlamış idi kendini.  ( Sanırım vintage oluyorJ)

Kocaman özel araç  ile  yüreği daha da kocaman arkadaşım  aldı beni alandan. Gaziantep turundan sonra;   (okuyanlar hatırlar  bu güzel kentimize olan sevgimi  ; hayvanat bahçesi fotolarını.) sınırı geçerek ki biliyorsunuz vize kalktı;  Suriye topraklarına girdik.

Güzel bir yolculuktan sonra  Halep  içine girince   şaşkınlık sardı beni;  çünkü  ışıktan elbiseler giymiş binaları;   gençlerin şen kahkahaları   ve güzel Arap kızlarının  sıcaklık ve  eda dolu bakışları ile  HALEP  çoktan hazır idi  yeni yılı karşılamaya.

İlk akşam biraz dolaştıktanve nargile içen kızlara hayran olduktan sonra  dinlenmeye çekildim. Ama arkadaşlarıma da ertesi  gün yalnız gezme isteğimi belirterek. Türkçe bilen  mihmandar önerdiler ama hayır. YOLLARINDA KAYBOLMADAN  BİR KENTİ  TANIYAMAZSINIZ .

Ertesi  gün lezzetli patlıcan  konservesi,  zahter,  zeytinyağı  ve peynir zeytin çeşitlerinin süslediği  kahvaltıdan sonra biraz dinlenip  öğleden sonra attım kendimi sokaklara.

Halep Müzesi  girişi ; kartpostal

Önce Halep  Müzesi  ki ; o güzelim gözler  heykellerde de mevcut.

2 Aşık  Mozaiği ; kartpostal

 

Hadatou;  Arslan Tash;  kartpostal

Kartpostal

Türk olduğumu  öğrenen müze müdürü ile bir kahve içimi sohbet.

Sonra  ver elini  Halep Kalesi  ki sanırım anlatmaya fotoğraflar yeter.

 

 

 

 

 

Fotoğrafa gölgemi bilerek düşürdüm;  ustalarımın dikkatine...

Ve  Halep eski çarşısında küçük bir tur ve alışveriş.

Tanıtım kitapçığından alıntı.

 

Akşam ise  kıyı köşe inanılmaz güzel,  salaş  ama muhteşem bir lokantada kebapların en güzelleri  doyurdu karnımızı.

 

Bu arada tabi ki çamın altına koymak için  kendime ve ev sahiplerine  küçük hediyeler   aldım. Zaten bir önceki gece ışıl ışıl evleri görünce  balkon için ek ışıklar almıştık.

Yeni yıla girerken  sakin gecemizde  artık ezberlediğiniz fotoğraflarda gördüğünüz  kadife abiye yakası işli yine yıllanmış bordo elbisem ve gümüş el üstüm vardı.

Ve  1 OCAK 2010 ;  oğlum ile yılın ilk sohbeti.

Ertesi gün ise  Saint  Simon  gezisi vardı benim için.

Fotoğraflar çektim sizler için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartpostal

Bu geziye başlarken gezdiğimiz Halep sokaklarında yer alan evlerin güzelliklerini, şehir düzenini  ve de bahçeleri  vurgulamam gerek.

 

Tanıtım kitapçığından alıntı.

Tanıtım kitapçığından alıntı.

Dönüşte  küçük bir dağ yoluna sapıp ;  bir restorana düşürdü bizi yolumuzu; bir duble rakı içtim   Kürt Dağlarına bakarak……

Veda zamanıdır şimdi....

 

 

Artık dönüş yakın…….

Bu son gecem Halep’ te……..

Ertesi sabah  beni  Gaziantep  Havaalanına bırakacak  özel araca teslim edildim;  beynimde rengarenk resimler;   yüreğimde  gülümseten sevgi dolu izlenimler ve valizimde  tarafıma sunulmuş sevgi dolu; dostluk dolu hediyeler…..

 

Yılbaşında  HALEP’  E   GİTMEK………..

HAZİNE  SANDIĞIMA  KIYMETLİ  BİR ELMAS DAHA EKLEMEK……..

NOT: Yazıda kullanılıp da alıntı belirtilmeyen tüm fotoğraf çekimleri bana aittir.

Kalede  çekilen fotoğraflarımı adfını bilmediğim turistlere borçluyuz;  Saint Simon  fotoğraflarımı ise (mavi kazaklı olanlar)  otomatik makina ayarı ile yine kendim çektim......

 

 

 

 

Yorumlar
1 2 Sonraki Son 
Sayfa (1/2)
Fotograf cekmek veya Cekmemek Ahmet MiM 2011-03-06 22:41:32
1. Öpüsürken fotograf cekmek öpüsmeyi nasil öldürürse, bir seyahatin tadini cikartmaya calisirken fotograf cekmek ve notlar tutmakta beni o kadar rahatsiz eder. 2. Avrupada uzun yillar yasayarak, insanlarin nasil ve neden icerilerine kapandiklarini gören ve bilen bir insan olarak, Anadoluda yasayan sizi, bu kadar icinize kapanik görünce hayret ettim. Tabiiki bunlar sahsi düsüncelerim ve zevklerim. Belkide resimler, baska resimler veriyor. Haleb´in insanlari, sosyal yasamlari bende en fazla iz birakanlardan iyi günler
süpersinnn abd. 2010-02-07 14:08:29
Sen harika bir gezginsin yonca,zaten seninle gezide d.bakır havalanında tanışmıştık.bence t.c turizm bakanlığı sana tanıtım için bütçe ayırmalıdır.mutlu ve sağlıklı nice günler ve geziler dilerim.
sen harikasın emin hoca 2010-01-14 12:57:43
Sevgili hocam senin bu harika yaşamından ve yaşamını bize yansıttığın bu yazılarından dolayı kutluyorum.Tüm güzellikler seninle olsun.AMA BENİ GEÇEMEZSİN...Sevgiyle kal.
Teşekkürler kemal güneş 2010-01-14 09:26:22
Sevgili Yonca; Suriye'ye gitmeyi ben de çok istiyorum; sayende merakım iyice şiddetlendi. Önümüzdeki yaz Beyaz Rusya-Ukrayna gezisini tamamladıktan sonra(tabii babam ve annemin sağlıkları ön planda; şu an ikisi de hasta)kışın Suriye'ye geçeceğim. Çok güzel yazı ve fotoğraflar hazırlamışsın; sevgi ile kal....
1 2 Sonraki Son 
Sayfa (1/2)
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image