KARABURUN

 

 ÇEŞME İZMİR HATTI   KARABURUN’ DAN GEÇER…..

Çeşme’ den İzmir’ e nasıl gidilir?

Tabi ki KARABURUN üzerinden….
Yoksa siz o yolu bilmiyor musunuz?
Çok yazık çok…..
Ama üzülmeyiniz canım; 9 Temmuz 2009 gününe kadar bu kadın da Çeşme İzmir yolunun bu kadar güzel olabileceğini bilmiyordu.
Tüm macera EGE BÖLGESİ güzellikleri içinde yaptığımız turda oğlumun elindeki Ege Haritasına bakarken gözüme ilişen buruna takılınca başladı. Çeşme’ den çıkarken ben ; ‘O burunu tamamen dolaşmak istiyorum’ diye tutturmaya başlamıştım bile.
Hani gidip yemek yemek de değil; buruna bir uçtan başlanacak, illaki Karaburun’ da yemek yenecek, denize girilecek diğer uçtan çıkılacak.
Karaburun hakkında bilgin var mı?
Yok….
Yemek yenecek yer?
Bilmiyorum……
Yol nasıl?
Manzara güzeldir mutlaka……….

Ama isterseniz daha haritasal konuşalım: BALIKLIOVA ya da ILDIR’ DAN BAŞLANACAK; DİĞERİNDEN ÇIKILACAK……

Sizin  için haritadan çektiğim foto......

Verilmiş ve bilinen tek karar budur……
İyi ki de verilmiştir……..
İnanılmaz güzellikte bir yol; manzara harika yol biraz beni ürkütse de…..
Geçtiğimiz Mordoğan, İnecik, Eşendere , Akçakilise, Azmak, Haseki, Sarpıncık, Parlak, Salman, Tolos , Yeniliman, Eğriliman   ve dğer tüm birimler inanılmaz güzellikte bir yol ile bağlanmış durumdalar birbirlerine.
Ben tabi her zamanki gibi kayboldum. Şöyleki: ILDIRI’ DAN girip BALIKLIOVA’ DAN çıkmayı hesaplarken; Ildırı’ dan girdim ama yine Balıklıova’ yı buldum yine Balıklıova’ dan çıktım. Anlamanız için Karaburun ‘ da edindiğim   arkadaşım Mustafa ÜNSAL’ ın kaybolmamam için elime verdiği KARABURUN HARİTASI’ na bakınız. Sizin için taradım.
 
Evet verilmiş karar gerçekten isabetli idi. Harika bir yol izleyerek   ben ve yol arkadaşım
( Sayın Oğlum) Karaburun’ a ulaştık. Şehir Merkezi içinde dolaştık.   Yemek yenecek yerler var ama olmazzzz bu kadın bu yemeği deniz kenarında yiyecek.
Aşağılara doğru yol aldık ve ………
 
15 dakika sonra ; harika bir restoranda ben ve yol arkadaşım   balıklarımızı söylemiş; güzelim Ege denizini seyrediyor haldeyiz:
‘’Emir denize gireceğim ben; bikini zaten içimde…..’’
Duş yok ama olsun; hortum varmış…….
Ve kıyıda yazlık evlerin sahipleri güneşleniyor;   üstünde dalgıç kıyafetleri ile dalıp çıkanlar……
Sevgili diğer EGE KIYILARI alınmayınız ama bu yolculukta girdiğim en güzel su idi KARABURUN suları…….yok yok bir tane daha var ama o biraz da kıyısında uyuduktan sonra girdiğim için olabilir  yazınca   okursunuz…..
 
Deniz nasıl güzel, serin ve hafif dalgalı…..Kuşadası ve Çeşme’ nin    git git çocuk havuzu gibi derinleşmeyen aşırı dalgalı kıyılarından sonra…..
Suyun , yüzmenin tadını çıkardıktan sonra bir de hortum duşu……….
Sofra hazır ama içimden geçeni yapamam; iki tek rakı atamam ; çünkü araba kullanacağım;   sana bir borcum olsun KARABURUN;   ya da senin bana; kıyılarında bir balık eşliğinde iki tek atmak için……Hele o ızgara balığın güzelliği……..hele fotoğrafları çekilen koyların muhteşemliği…….
Suyu öyle anlattım ki; yol arkadaşım da yemekten sonra attı kendini denize……
Ve ben başladım çay keyfime.
Garsonlara sorarken yolu; yemek boyunca arka masada tatlı bir sohbete dalmış olan iki beyefendiden biri söze karıştı ve kibarca açıkladı   yolumuzu. Arabasından ise   gördüğünüz KARABURUN haritasını verdi bizlere.
Yedik içtik; yüzdük ve yavaştan yola koyulduk; istikamet İzmir , nereden KARABURUN üzerinden…..
Nereden geçermiş ÇEŞME İZMİR HATTI : KARABURUN ÜZERİNDEN….
Yol manzaralarından
 
Mustafa Bey tarafından verilen harita- broşüre bakacak olursak:
 
ÜTOPYACILAR KARABURUN TOPLANTILARI
KEÇİKIRKIM ŞENLİKLERİ
KAOTİK SİSTEMLER SEMPOZYUMU
KARABURUN BİLİM KONGRESİ
KARABURUN KARİKATÜR EVİ
 
Oldukça dikkatimi çekti…..
Ayrılmadan önce  bir fotoğrafım olsun değil mi?
 
 
İşte bir haritaya bakıp da bir burun seçip gitmek istiyorum deyince nerelere ulaştık neler yaşadık; bir de randevu verdik KARABURUN KIYILARINA……
Bu ülke bir cennet ; bir de biz bilsek……

ÇEŞME İZMİR HATTI YOLCULARINA BU ROTA TAVSİYE EDİLİR....

 

Yorumlar
1 2 Sonraki Son 
Sayfa (1/2)
Anlamak, anlayamamak... Emel Zeki 2009-07-25 13:54:51
Sayın Emin Bayramlar, Sayın Yonca Ayas'ın tüm (muhalefete muhalefet eden) bu şekilde dolaylı olarak iktidarı öven yazılarını incelerseniz anlarsınız. Saygılarımla. Emel Zeki
karaburun emin bayramlar 2009-07-23 16:38:00
seni kutluyorum.Böylesigüzelbir yer bu kadar güzel tarif edilir.Ayrıca sayın Emel Zekinin bu konuyla ilgili muhalefet yorumunuda anlamışdeğilim........
izmirliyim ama hiç göremedim... Demet Yüksel Yıldırım 2009-07-22 11:38:29
Merhaba Yonca, bu kadar mı tesadüf olur. halamın yazlığı var Karaburun'da, dahası ben 32 yıllık İzmirliyim ancak, yol tuttuğu için, hiç o yolu gitmeyi gözüm alamadı. Bu sabah da kuzenimle konuşmuştuk oraların güzelliğini. Sonra Senin yazını okudum. Tesadüflere inanmam ben. Bu yüzden çok teşekkür ederim.
YAPARTİ... Emel Zeki 2009-07-18 18:19:16
Sayın Yonca Ayas, Kuracağınızı umduğum muhalefet partisinin adının YONCA AYAS PARTİSİ olmasını öneriyorum. Kısaca YAPARTİ'de denilebilir. Bu güne kadar muhalefet partilerinin yapamadığını umarım siz yaparsınız ve herkese muhalefet nasıl yapılır öğretirsiniz... Sevgi ve saygılarımla. Emel Zeki
1 2 Sonraki Son 
Sayfa (1/2)
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image