SİYASETE DEVAM

 

Başlığı görünce ‘‘ Yonca da kapıldı siyasete’’ diye düşünebilirsiniz değerli okurlarım, ama günler sıcak, olaylar hızlı. Hoş ben yine de Yonca’ca bir siyaset yapacağım. Sokak Çocukları Derneği toplantısı, elimde mikrofon sunuculuk yaparken gözüm bazı masalara takılıyor, sadece erkek topluluğu masalara.
     Ve ne yazık ki, bazı siyasi parti mensuplarımız da yalnız gelmişler. Eşiniz olmayabilir, hayatınızı sürekli paylaştığınız bir kadın yani bir sevgiliniz olmayabilir ama anneniz, kız kardeşiniz ya da en azından can dostunuz olan bir kız arkadaşınız, bir kuzeniniz ya da bir bayan iş arkadaşınız da mı yok? Artık toplum olarak kadın- erkek bir arada yaşamayı öğrenmeliyiz. Buna da öncelikle topluma liderlik etmek isteyenler, yani politikacılar örnek olmalı.
        Artık kadın ve erkek olarak birbirimizi sadece karşı cins olarak görmekten vazgeçip dostluğu, iş arkadaşlığını, parti dayanışmasını, dernek yardımlaşmasını her zaman birbirimizin yanında olarak hakkıyla yapmalıyız.
     O gece orada olan değerli politikacılarımız en azından partideki kadın arkadaşlarımızı davet edebilirlerdi. Artık bunu aşmalıyız, artık kadınla erkeği yan yana görünce soru işaretleri oluşmamalı kafamızda. Ya da işi gücü bırakıp dedikodulara başlamamalıyız. Hayatın her yerinde omuz omuza olmalıyız artık. İşte bunun için kızıyorum, yalnız gezen ya da erkekler topluluğu halinde politikacılarımıza. Sizler eğer liderliğe soyunuyorsanız, çağdaş yaşamın gereklerini de yerine getirmeli ve bu konuda örnek olmalısınız. Bir akşam yemeğine tek erkek, hele erkekler topluluğu halinde gelmenizi anlayamıyorum. Ben bile mümkün olduğunca yalnız gitmeye çalışıyorum.
     Gerektiğinde bir meslektaşımdan, bir dernek arkadaşımdan, eski bir arkadaşımdan rica ediyorum bana eşlik etmesini. Yanlış anlaşılmalar mı? Oluyor ve olacaktır, ama sizi tanıyanlar bilirler. Size de onlar lazım. Kaldı ki zamanla toplum da alışır ve alışmak zorundadır. Her yan yana duran bir kadın ve erkek sevgili olmak zorunda değildir. İş arkadaşı olabilir, parti arkadaşı olabilir, dernek arkadaşı olabilir ya da dertleşen iki dost olabilir.
         Önce vitrindekilerin kafası değişmeli ve örnek olmalılar: özellikle liderliğe soyunan kişilerin. Bu nedenle tüm politikacılarımıza sesleniyorum: Lütfen artık toplantılara tek erkekler topluluğu halinde gelmeyiniz. Bir eşiniz, bir sevgiliniz yoksa da, kız kardeşiniz, anneniz, arkadaşınız ya da bir parti yoldaşınız mutlaka vardır. Kadın ve erkeğin yan yana olduğu yerde ortam daha seçkin, bakış açıları daha geniş, sohbetler daha renklidir. İşte o zaman inanırım politikacılarımızın kadını gerçekten her ortamda yanlarında görmek istediklerine. Hoşça kalın, dost kalın.
                                                                          21 ŞUBAT 1999 PAZAR      
Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image