YARISI YENMİŞ ELMA ŞEKERİ GİBİYİM......

 

Sabah yine ve ben kendime göre geç uyandığım bir saatte……. O içeride uyumakta huzursuz bugünlerde…..

Sabah yine ve ben kendimi dün oğlumun bana aldığı yarısını yiyebildiğim şimdi devamını yemeye çalıştığım elma şekeri gibi yarım hissetmekteyim. Yarım ve şekeri ile kendini tatlı neşeli göstermeye çalışan bir elma şekeri. Kırmızı ve parlak. O ben miyim yoksa yoksa…..

Elma şekerinden aklım yıllar öncesine gitmekte Akdeniz Üniversitesi Topçular günlerine; kırmızı bir arabaya; adını ‘ Elma Şekeri’ koyduğum. Güneşin altında uyuyan delikanlı ve uzun saçlı genç kız. Masum bir aşktı o büyümeye niyetli. Sonra olamadı olmadı zaman yaraları sardı; ama yıllar sonra Büyükada da çarpıştırdı, hüzünlü bir tebessüm candan bir dostluk ile.

Sabah yine ben yarım kalmış elma şekeri misali sormaktayım kendime ; diğer yarım nerede?

Sonra bir silkinme masa başına geçme; yazmam lazım, çalışmam lazım diye…. Ruhum bu durumda iken beynimde dün gece katıldığım tasavvuf sohbetinin yankıları. Var oluşa dünyaya, ilahi güce dair. Adem’ i alıp günümüze taşımaya çalışan sohbete. İnsanlar yüz yıllardır soruyorlar, arıyorlar, çırpınıyorlar…..Cevapsız sorularımız; ya da sorusuz cevaplarımız içindeyiz şimdi.

Yüzyıllardır verilen bütün emekler heba edilmiş vaziyette karşımızda durmakta….Kendi derdimin hiçliğimin içindeyken; insanlığın nasıl sevgiden uzaklaşıp da kan akıtmaya doğru ilerlediğini dehşet içinde izlemekteyim. Ve bazen bu kan diyarı içinde kendi HİÇ liğime üzüldüğüme kendimi HİÇ bilmekteyim. Yüreğimin dün gece giydiğim manto, başıma taktığım şapka kadar gece siyahındayım şimdi, ne içimdeki bordo elbisem ne de Serpiş’ in üşümemem için omuzlarıma verdiği şalın uçuk pembesinin renk atamadığı yüreğimin.

Bu defa olmuyor yarım elma şekerinden öteye gidemiyorum. Hangi noktadayım, görmem anlamam gereken neyi kaçırdım? İnsanlığın gidişine paralel olarak geldi de bu acılar bir ben mi ayırdındayım? Hani hepimiz aynı yolun yolcusuyuz ya……. Tam da ağır yüreğim şiirindeyim şimdi kitaplarımda yayınlanan…….İnsanlık adına kendi payıma…. Dedim ya; yarısı yenmiş yarım kalmış elma şekeri misali….. Kaç tane elma şekeri oldu hayatınızda ?

15.01.2016 07.45

 

 

 

Ağır yüreğim,

Yüreğim ağır

Derin tutkuların denizinde engin,

Sızıdan yana zengin

Neyine Platon

Çare mi Sokrates

Ağır yüreğine bas ateş.

Mevlana gel diyormuş gidemem ki

Ağır yüreğim sürükleyemem ki…….

18 Temmuz 2007

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image