MAVİ TESPİH SABAHINDAN BAŞKA SABAHLARA

 

 

Sabah Ankara’ da ….evimin bahçeye bakan penceresinden kuş s esleri gelmekte. Sabahın en güzel sesi dinmiş çoktan; gün yavaşça ağarmakta…..

Başka bir sabaha aktım Urfa’ da, 2 gün önce havaalanında……

Siyah etek ceketim ile her zamanki gibi erken gelmiştim alana. Aklımda, ruhumda bir önceki gece katıldığım düğünün parlak, canlı zaman zaman da buğulu ve duygulu izleri. Kulağımda Güneydoğu türküleri. Erken sabahta Urfa havaalanında. En sevdiğim türküde dans edemedim bu defa. Kısmet olursa bir dahaki sefere bir daha bi daha dinleriz gezen ceylanı Urfa dağlarında . (1)

Sabah Urfa havaalanı……Kalabalık bir grup Umre yolcusu. Ve o geldi karşıma oturdu; başında yemenisi; kınalı elleri….yaşlı bir teyze. Gülümsedik karşılıklı ben kitabımın satırlarında …… merak etti ya soracak ; kimim, nereliyim ben…… Siverekli olduğumu görünce yüzü başka aydınlandı. Sonra ben kitabıma; o ise yavaşça tespihini çıkardı benim ağzından döküldü sözcükler ‘ Rengi ne güzel…’ Mavi bir tespih idi. Uzattı ‘ Al senin olsun..’ ‘ Sizin var mı başka?’ ‘ Var var’ ‘ benim de tespih koleksiyonum var ’ ‘ Sadece biriktirme ama dua da et’ dedi. Sonra başka bir tespih çıkardı o duasına ben kitabımın satırlarına.

Başka bir tespih düştü aklıma; yılların buğusunda. Yeşil gözlü bir adamın gümüş imamesini alıp da kulağıma küpe yaptığım başka bir tespih; lise yıllarımda…

Bazen hayat size bir şeyleri hatırlatmak ister; belki sabahları eskiden kalan ya da etmeniz gereken duaları bir tespihin mavi dokunuşlarında. Bazen hayat dokunur size, aslında hepimize ama anlamak gerek ya da dokunulduğunu bilmek….Bazen iletişimin bir ucunda ya alıcı ya da vericisinizdir; neyi alıp verdiğinizi bile bilmeden….

Sabah Ankara’ da ….evimin bahçeye bakan penceresinden kuş s esleri gelmekte. Sabahın en güzel sesi dinmiş çoktan; gün yavaşça ağarmakta…..Kuş sesleri giderek artmakta…

Başka sabahlar başka zamanlarda.

Antalya’ da Akdeniz kıyısında bir anne kahvaltı hazırlarken; oğlu denizin sabah sularına dalmakta…. Akdeniz de sabah olmakta…

İstanbul’ da Maarif kolejli bir kız okuluna doğru adımlar atmakta; Bahariye caddesi güne uyanmakta… vapur sesleri semaya dağılmakta…

Bir sabah Atina’ da Türk kadını kahvaltıda beyaz peynir sormakta ; garson gülerek önüne bir tabak feta koymakta….

Sabah bir sabah çok uzaklarda…..Siverek pidesi kokusunda sahur sofraları kurulmakta; bahçede Çomar dolanmakta…

Tespihin taneleri gibi dizilmiş sabahlar hayatımızda; İstanbul. Atina, Antalya, Ankara, Siverek ve Urfa. Bazen siyah taneler kehribar misali, ya da beyaz inci misali veya kristal rengi. Ama bu defa mavi gönlümün tespihi. Bazen hayat dokunur size, yakalamak gerekir o dokunuşu akıp giden o tespih taneleri misali dizide….

Urfa da bir sabah havaalanında Umre yolcusu bir kadın dedi ki bana: ‘Bu tespihi çek ama’  AŞKLA……SABAHLARA…..AŞKIN ADINA…….

16.05.2018 05.25

BÜLBÜLDERESİ

URFA DAĞLARINDA GEZER BİR CEYLAN

 

 

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image