KOÇ HOLDİNGDE DUYGUSAL ZEKA DÖNEMİ

KOÇ HOLDİNGDE DUYGUSAL ZEKA DÖNEMİ

 

 

 

Ölümler acıdır; özellikle ölenin sevenleri için ama hayat da sürmektedir. Yaradan’ ın insanoğluna bahşettiği en güzel ve belki de en kötü özellik anların anını unutmak. Acılar da sevinçler de ilk yaşandığı anda yakalandığımız şiddeti ile kalsaydı dayanamazdı kalbimiz.

Yakın zamanda, ülkemizin ve dünyanın önemli ekonomi devlerinden KOÇ HOLDİNG yönetim kurulu başkanını, ülkemiz ise değerli bir insanını kaybetti. Anılarda gülümsemesi, başarıları, tevazusu ile kaldı Mustafa KOÇ. Bir aile için büyük bir acı; sevilen bir insanın aniden elinden gidivermesi. Günler geçti; dalgalar duruldu. Yaşam ve iş yaşamı devam etmek zorundadır. Özellikle ülkesine, dünyaya karşı sorumluluğu olan kurumlar ve kişilerin ne yazık ki uzun yas dönemlerine hakkı yoktur. İşte bu acı olay sonrası Koç Holding yönetim kurulu da dümenin yeni kaptanını seçmek zorundaydı. Aslında nefesler tutulmamıştı çünkü sanki kaptan belli gibiydi ama……

Gazeteyi açıp okuduğumda biraz şaşırsam da habere çok sevindim. Daha doğrusu ÇEKO’ da okumanın getirdiği ekonomi bilgim; orta, büyük ölçekli firmalarda almış olduğum Sağlık Sistemi Danışmanlığı ve Yöneticiliği tecrübem ile baktığımda ÖMER KOÇ doğru bir isim. Çünkü demeden önce;

Bu ülkede kitaplarla, sanatla, müzeler ve sergiler ile biraz ilginiz varsa; bu sohbetleri yapabildiğiniz seçkin, kültürlü dostlarınız varsa; ÖMER KOÇ hakkındaki olumlu şehir efsaneleri ya da gerçekler er geç kulağınıza takılır. Benim de kulağıma yılar önce televizyonda kültür sanat programı yaparken gelmişti ÖMER KOÇ hakkında övgüler ve biraz da şehir efsaneleri. Hatta bir ara kendisi ile tanışmayı bile kafaya taktım ama olmadı.

Şimdi; ‘ nereden bu bağlantı?’ derseniz: Talya Otel Antalya’ da en özel mekandı benim için; düğünüm de orada oldu; oğlumun bir iki doğum günü de. Hatta adının geçtiği deneme kitaplarımın tanıtım kokteylinin sponsorü oldu TALYA OTELİ. İdealim yaşlılığımda orada lobide oturup yeni kitaplarımı yazmaktı ama bakalım. Ömer KOÇ tarafından çok sevildiğini düşündüğüm SUNA İNAN KIRAÇ AKDENİZ MEDENİYETLERİ ARAŞTIRMA ENTSİTÜSÜ VE MÜZESİ ise yazılarıma konu olmuştu ve televizyon programlarımda bol bol tanıtımını yapıp; merdivenlerinde eski halk ozanlarının şiirlerini okumuştum. Bu iki mekanı bilip de oralarda dolaşınca KOÇ AİLESİ hakkında konuşmalar kulağınıza çalınıyor tabi ki.

Konuya dönersek; KOÇ HOLDİNG başında Ömer Koç var artık. Tüm aile sanatla bilimle uğraşsa da başta d a dediğim gibi ben ve benim gibi insanlar için o ailede Ömer KOÇ ayrı bir yerde durmakta. Bir çok ekonomistin; iş adamının aklına niçin Ömer KOÇ sorusu gelmiştir ama ben o soruyu sormadım bile; sadece sevindim.

Çünkü artık iş yaşamında mantıksal; ekonomiksel bakış açılarının yanı sıra daha sofistike; daha derin analizlere ihtiyacımız var. Hani diyorlar ya biraz da duygusal zeka diye. Mustafa KOÇ zamanında holding bunu biraz daha yakalamıştı ki yapılan övgülerden belli. İşte bence Ömer KOÇ bu derinliğe fazlasıyla sahip. İş tecrübesi ve başarıları ise holding içinde ele aldığı sektörlerden belli. Bunun yanı sıra bildiğim kadarı ile sanata düşkün halalarının da doğal varisi ve göz bebeği. Yani ailenin bir kısmı için değerli bir isim o. Bugüne kadar ise işini yapmış, medyaya çıkmamış ancak sanat ve edebiyat tutkunlarının niteliklerini bildiği bir sanat sevdalısı, destekçisi. ( Şimdi herkes biliyor ama; geç bir keşif)

Yine iş yaşamına dönersek; rekabet içinde artık başka alanları da düşünmek zorundasınız ; özellikle Koç Holding gibi ülke lokomotifi firmalar örnek teşkil etmelidir. Sistem, daha insana dayalı ve duygusallığın da mantıkla gittiği yönetimler ile; bilişim teknolojileri yanında yine insanca sıcak ilişkilerin korunması ile olmalıdır. Uluslararası piyasalarda ise bazı iş adamları sanat ve bilim konuştukları kişilerle antlaşma imzalıyor iki seçenek arasında kaldıklarında. Dünyaya bir şeyler bırakmak gerektiğini; katıda bulunmak gerektiğini keşfedeli çok oldu uluslararası piyasalar. Ömer KOÇ; koleksiyonerliği ile bile çözülemeyecek düğümleri çözebilecek bir isim. Koleksiyonerliğin getirdiği dost ilişkilerini, derin bakış açısını tecrübe ve eğitimle birleştirmiş bir insanın başarılı olacağını kim inkar edebilir ki? Almak istediği bir eser için araştırma yapabilen; o satın alma yarışının heyecanına dayanabilen; ve onları özenle muhafaza edebilen bir insan sizce iş yaşamının derin yüksek dalgalarını yönetemez mi?

Başka bir bakış açısından, siyaset açısından bakarsak: KOÇ AİLESİNİN VE HOLDİNGİN bazı görüş ve tavırlarını beğenmeyen siyasi çevreler bile holding başkanının ülke kültür mirasına hakimiyetini, sahip çıkışını yadsıyabilir mi? Böylesine bir insanı siyasi polemiklerle harcayabilir mi? Ülke değerlerini hatta dünya değerlerini muhafaza etmek dilinde değil; yüreğinde ÖMER KOÇ’ un. O dünyada çok farklı çevrelerin dostu ve gözbebeği. İlim ve sanat çevresinin.

Özetle, yakıştınız siz o koltuğa Ömer KOÇ; holdinginiz adına; ülke adına ve hatta dünya adına. Vehbi KOÇ ile başlayan klasik geleneğin başarısının; babanız ile başlayan değişim içinde; Mustafa KOÇ tarafından renklendirilen tarzın sizinle daha derinleşip daha farklı vizyon ile yukarıya çıkacağını umut etmekteyim. Koç Holding ‘ te duygusal zeka; derin bakış açısı manevi değerleri biraz daha görüp, muhafaza etme devridir bu. Kolay gelsin…..

 

Foto: emlakkulisi .com

 

27.02.2016 BEŞİKTAŞ 14.34

F.  Yonca  AYAS

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image