İŞKENCEYİ DÜŞÜNÜRKEN

 

İŞKENCEYE DAİR DÜŞÜNÜRKEN
 
İşkence neden; nasıl?
Sorgulamak mı gerek, yoksa,   nedenini nasılını önleme yolunda mı düşünmek gerek?
 
Evrensel bakmak lazım işkenceye; çünkü baktığımızda tarihinde işkence adına yüzü kızarmayacak hiçbir ülke, hiçbir topluluk yoktur.
Evrensel bakmak lazım. Önlemeye çalışırken ülkemizde işkenceyi sanki sadece bizde varmışçasına ülkesel bir utanç değil,  duymamız gereken.  İnsanlık adına  bir utanç yakmalı yüzümüzü; insanlık adına bir önleme çabası yollara düşürmeli bizi.
Ancak, herkesin ülke sınırları içinde olan olaylar, öncelikle ve mutlaka kendisini bağladığından; ülkemiz için kolları sıvamalı işe koyulmalıyız. 
‘Herkes kapısının önünü süpürmeli’ deyimi buraya çok yakıştı işte.
 
Dönüp de baktığımızda çok farklı zamanlarda ve kişilerce yaşanmış olabiliyor   işkence acısı.
Buna en ilginç örneklerden biri de MACHİAVELLİ:
 
‘’1513 Şubatında adı Medici’ lere karşı düzenlenen bir komploya karışır. Elebaşılar derhal idam edilirken Machiavelli hapse atılır.’Trattidi corda’ denen ;  bizim askı dediğimiz işkenceye tabi tutulur. Yani elleri ve ayakları sırtında birleştirilmiş olarak üç-on metre yüksekten bir örümcek gibi sallandırılır. Arada, birden, yere olabildiğince yakın bir noktada durduracak şekilde ip boşluğa bırakılır. Doğal olarak böylesine hızlı bir düşüş ve ansızın duruş çok büyük acı verir. Machiavelli üç hafta içinde altı kez çektiği bu işkenceyi daha sonra bir mektubunda kendisinin bile hayret ettiğini belirttiği bir yüreklilik ve dirençle göğüsler. Sonunda serbest bırakılır.’’
 
PRENS kitabının önsözünden; Nazım GÜVENÇ
 
 
                                                             
 
Niccolò di Bernado dei Machiavelli (Makyavel olarak da bilinir)
(3 Mayıs 1469 – 21 Haziran 1527)
Tarih ve politika biliminin kurucusu sayılan Floransalı düşünür, devlet adamı, askeri stratejist, şair, oyun yazarı. İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir. En ünlü eseri Prens'te, politik yazının tarihinde ilk kez iktidarın alınışı ve korunması gibi bir sorunu dinsel ya da ahlaki kaygıları dikkate almaksızın kendinde bir amaç olarak inceledi.
 
machiavelli    PRENS    traditti corda   askı işkencesi   NAZIM GÜVENÇ
 
 
 
Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image