İŞKENCE VE ÖLÜM

 

‘’TÜRK MİKAİL BELÇİKA JAMİOULX HAPİSHANESİNDE  
İŞKENCEDEN ÖLDÜ’’
 
İstanbul Protokolü eğitimleri içinde gittiğim iki eğitimde de ilk oturumu sunmak bana düştü. Bu oturuma başlarken meslektaşlarıma şunu vurgulamaya çalışıyorum:
‘’İşkence eski çağlardan günümüze uzanan; hemen her ülkede ve ortamda olabilecek; ve her an herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Ama biz bu ülkede yaşadığımız için; olaya evrensel boyutu ile baksak bile kendi demokrasimizden sorumluyuz ve kendi insanımıza karşı görevimiz var.
Atasözümüzün dediği gibi biz önce kendi kapımızın önünü süpürmeliyiz.’
 
İŞKENCE…..
 
Olay o kadar basit ve beklenmedik ki: Sivaslı Türk Vatandaşı Mikail TEKİN camiye giden bir arkadaşının park halindeki otomobiline ceza yazan trafik polisi ile tartışıp gözaltına alınmış. Sonuç: Geçen cumartesi günü ölen Mikail’in yemek yerken boğulduğu söylenmiş ancak adli tıp darp sonucu öldüğünü tespit etmiş.
 
Çok sıradan bir trafik cezası nedeniyle……
Demek ki her an hepimizin ; sevdiklerimizin başına gelebilir.
Özgürlüğü kısıtlanan insanlar nedeni ne olursa olsun devlete teslim edilmiş canlardır. Ve bize düşen doktor olarak önümüze gelen insan vücudunu  tüm bilgimizi, tecrübemizi aklımızı kullanarak; rehber olarak da vicdanımızı ve ruhumuzu alarak  incelemektir.
Eğitmen olarak bize düşen ise meslektaşlarımıza önce bu ruhu; bu görüşü verip daha sonra yazılı kuralları olabildiğince net anlatmaya çalışmaktır.
 
Unutulmaması gereken ; iktidar, erk ve ben tutkusunun hepimizin içinde olabileceğidir. Ve sırasında gücün en basit en kolay   göstergesi olan fiziksel, özellikle kaba güç uygulamasının her an herkesin yaşamında yer alabileceğidir. Ve insan beyni her dem bunu haklı çıkaracak nedenleri yaratacaktır.
Ancak aynı insan beyni, hırslarını , var oluş savaşını, BEN’ i öne çıkarma kaygısını bilgi ile, sanat ile , SEVGİ ile ve başkalarının hayatında olumlu farklar yaratmak ile de giderebilir.
Bu da en çok bizim gibi gücünün farkında olanlara yakışır.
İNSAN BEYNİNİN GÜCÜNÜN.
Var olmanın güzel nedenlerini; kendini ifade etmenin farklı yollarını çözerek.
Ancak bunun farkında olmayanların yolunu kapatmak için bir gücümüz, bilgimiz ve olanağımız varsa hizmete sunmak zorundayız. Dünyayı ve başka insanları bırakın; kendimiz için; içimizdeki karaları giderek yok edip beyaza dönebilmek adına……
Kişisel günübirlik iktidar tutkularından kalıcı evrensel insanlığı yakalayabilmek için……
 
MİKAİL   İŞKENCEDEN ÖLDÜ….
NEDEN?
 
Kaynak: HABERTÜRK  Gazetesi
12 Ağustos 2009/ sayfa 20
Yorumlar
1 
Sayfa (1/1)
ERKAN BEY YONCA 2009-08-14 11:08:39
İşte bu nedenle Belçika içinde yaşanan işkence olayını yazdım ve yorumlamaya çalıştım. Şiddet her zaman her ülkede olabilir. YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER....
"11111111111111 erkan önoglu 2009-08-13 23:16:51
türkiyeee burası demek nekar banel artık yeter artık demek lazımm...
1 
Sayfa (1/1)
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image