GENÇ O KADIN, YARGILAMAK VE BEN....

Sabahı geçeli biraz olmuş. O yukarıda uyuyor yine aylar sonra. Dün yaşanan yorucu bir günden sonra akşam yemeği keyfi; ve O’ nun ana-baba ocağına geldiği her dönüş gibi uzun bir sohbet sonrası salonda kokusunu içime çekerek kanepede uyudum. Sabaha uyandığımda sesime geldi ve oturduğu için tüm gece anneciğinin yaptığı çikolatalı pastasını yedikten sonra uyumaya çekildi. Ben bildiğiniz gibi: Fıstık ile yürüyüş, evi topla derken elektrikler kesilince aldım elime sıcak bir içecek battaniyenin altında kitabımı okumaya koyuldum.

Elektrikler hala kesik ve dizüstüm dizlerimde. Kitabımın satırları bir tokat gibi şakladı yüzümde; bu sabah atlattığım bir sınavı anımsadım neyse ki utanacak şekilde davranmamıştım. Facebook camiasından bir erkek arkadaş beni genç bir kadın için uyarmış arkadaş listemde olan. Arkadaş olmuşuz; olmuşuzdur…. Genç kadının sayfasına gittim; erotik mesajlar sex dolu görüntüler hatta erotik bile değil pornografik ve bence çok estetik bile değil.

Durdum ne yapmalıyım diye düşündüm. Ve aynen o beyefendiye de mesaj yazdım şu şekilde: ‘Hiç farkına varmamışım; şimdi baktım ………. Bey teşekkürler. Ama ne yapacağımı da bilmiyorum açıkçası. İnsan ayrımı hiç yapmadım bugüne kadar......Zor bir durum benim için.....’ Sonra döndüm hafızamı zorladım; bu genç kadın beni hiç rahatsız etti mi, hayır…… Sayfama saygısızlık etti mi? Hayır……. Baktım iki kez selam mesajı yazmış ve kötü hiç bir söz yok; ben bu kadını niçin sileyim? Beklemeye çektim olayı, yukarıda sözünü ettiğim kitap okuma sürecine ulaştım.

Derken işte okuduğum kitapta yüzüme tokat gibi şaklayan satırların özü: ‘ Kimseyi yargılama hakkına sahip değilsin, kendini kimseden üstün görmezsin; gözlemle ama yargılamak ASLA……Böyle bir tutum senin ruhun için zararlıdır.’ Kitabı okumaya devam ederken birden durdum, aman Allah’ ım ben sabah bir sınavdan geçmiştim hem de geçmiştim.

Kitabı elimden fırlattım Facebook sayfama giriş yaptım ve o genç kadına şu mesajı yazdım: ‘……………….. Hanım merhabalar; Evet kimse var ama sayfama bakarsanız genelde özelden mesajlara pek cevap yazmadığımı bunu da belirttiğimi görürsünüz. Şu anda size yazıyorum çünkü bir arkadaşım beni sizinle ilgili uyardı. Sayfanıza baktım evet çok farklıyız ancak KESİNLİKLE SİZİ YARGILAMAK HAKKINI KENDİMDE GÖRMÜYORUM. Çünkü siz bugüne kadar beni rahatsız edecek bir eylemde bulunmadınız. Sayfanız sizindir. Bu nedenle de sizi silmeyeceğim hatta bu konuyu da duvarımda işleyeceğim. İsterseniz adınızı bile veririm. UMARIM GERÇEKTEN BİR ………… VARDIR. VE MUTLU KENDİYLE BARIŞIK BİR İNSANDIR. İYİ GÜNLER; GÜZEL BİR YIL DİLEĞİYLE.... Dr. F. Yonca AYAS’   Kendisi bana daha önce ‘ Kimse var mı? ‘ mesajı yazmış.

Evet şimdi buradayım sevgili okurlarım; bizim kimseyi yargılamaya hakkımız yoktur. Ben bu hanımefendi ile belki de pozitif ayrımcılık yaparak KADIN olduğu için hiç bakmadan arkadaş oldum. Her zamanki tavrımla özelden cevap yazmadım. Yukarıda da belirttiğim gibi beni hiç rahatsız etmedi.

Yüce güç herkese bir akıl ve seçme özgürlüğü vermiştir. Hayat O’ nun; sayfa O’ nun ……. Beni rahatsız etmediği müddetçe arkadaşlığımdan silmeyeceğim. Sayfama gelip yorum da yazar , beğenir de eleştirir de….. Belki de bu sınavı geçmem için buralarda idi o genç kadın.

İyi ki YONCA’ dan inandığım Anadolu hoşgörüsü ve BİLGELİĞİNDEN utanacak şekilde davranmadım…. Ve beni bendeki beni tanıyan ; YONCA’ YI BİLEN HERKES o kadını silmenin YONCA’ ya yakışmayacağını bilir.

UYARAN ARKADAŞIMA DA SONSUZ TEŞEKKÜRLER ama YONCA OLMAYA DEVAM AŞKLA…..

YARGI BENDE, BİZDE DEĞİL BAŞKA BİR YERDEDİR……

 

28.12.2013    12.49

 

 

 

 

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image