FASELİS İÇİN TASARLADIM....

            

 

 

Faselis, Phasilis, ya da Fasilis…….

Üniversite öğrencisi için turistlere tanıtmak için İngilizce anlatımlar yaptığım güzelim doğa ve tarih harikası. 1980 li yıllardan söz etmekteyim. Geçen yıllar içinde giderek kötüleşen, ancak seçim dönemlerinde hatırlanan güzelim belde. Hep dediğim gibi sonradan çevreci, sonradan tarih sever olunmuyor ne yazık ki. Ya da o bölgeleri oy potansiyeli görürseniz cilalarınız dökülüyor.

Peki ne yapmalı güzelim Faselis için. Bozdurmam , otel yaptırmam diyen sözde çevrecilerimizin var mı bir projesi ? YOK…..

Buyrunuz proje: Niçin Faselis çadır turizmine ya da karavan turizmine açılmıyor? O güzelim beldede doğal çevreyi bozmadan yapılacak bir alt yapı düzenlemesi ile. Bugün, dünyanın en zengin insanları artık doğal yaşam adı altında çadır turizmini tercih etmekteler. Konforuna düşkün bu insanların isteklerini karşılayacak şekilde; tarihe zarar vermeyen bir kıyıda kamping alanı ama denetimli. Düzenli temizliği yapılan kendi yönetimi olan bir alan. Ve bu en az 50 kişiye de iş olanağıdır. Hatta belki nostaljik el arabalarında satış yapanlar; doğal ortamda sabah kahvaltıları. Yılın en az sekiz ayı Antalya koşulları uygundur buna.

Hatta istenirse  yazılı yapılacak, koşulları çevreci sivil toplum kuruluşları tarafından konacak ve denetlenecek yazılı bir protokol ile oluşturalım bunu. Orada satışı yapılacak ürünler ile belediyemize de gelir sağlayalım. Şehre ücretsiz turlar düzenleyelim; her şey dahil perişanı esnafımız için gelir yaratalım. Ne dersiniz, sizce geliştirebileceğimiz bir fikir değil mi?

Faselis için AŞKLA…..Bir Fahriye Yonca AYAS projesi.

Dr. F. Yonca AYAS

07.03.2014

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image