DÜNYA İLE KENDİN ARASINDA SIKIŞMA SİVEREK!

DÜNYA İLE KENDİN ARASINDA SIKIŞMA SİVEREK!

Siverek; Karacadağ rüzgarı, geçmişe uzanan köklü tarihi ile Siverek. Uzun yıllardır aynı sorun yumakları içinde kendini bulmaya çalışan canım Siverek. Bir taraf dünya bir taraf Siverek olmak zorunda mı? Ya çağdaşlık ya Siverek gelenekleri ne demek? Sıkışmak zorunda mı hala çocuklarımız dünya ile Siverek arasında; bir yolu yok mudur? Siverekli çağdaş olamaz mı?

Ne zaman farklı bir söz etse bir genç; geleneklerimize uymadığı törelerin yasakladığı kafasına vurulmak zorunda mı? Hangi töredir bunlar; kimdir bunların savunucuları? Neden yıllardır hala güzel olanlar değil de korkutucu olanlar yaşamakta; yaşatılmaktadır? Birileri bizim dışımızda birileri ilerlemesin diye Anadolu; gelişmesin diye Siverek dayatıyor olmasın, töre adı altında kendi kurallarını; kendi çocuklarına uygulamadıkları?

Dünya ile Siverek arasında sıkışmak zorunda mıyız?

Hangi yazılı yazısız törede var kız çocuğunun okutulmayacağı? Hangi yazılı yazısız töre ahlak kavramını kıyafet ile bağdaştırmış? Tamam elbette var evrensel yerine göre giyim kuralları; elbette var gelmiş geçmiş tüm dinlerde büyüğe saygı; küçüğe sevgi. Ama hangi din emretmiş insan öldürmeyi, kadın biçmeyi?

Siverek dünya ile kendin arasında sıkışmak zorunda mısın?

Alsak senin en güzel gelenek göreneklerini; katsak dünyanın evrensel dostluk, hoş görü eşitlik, sevgi kurallarına daha mutlu olmaz mıyız acaba?

Okusa kızlarımız; haklarını savunsa Siverek’ te ve dünyada; gençlerimiz ilim bilim peşinde koşarken ayaklarına yanlış gelenek görenekler pranga olmasa… Hep mi yasaklayıcı bu gelenekler; hep mi ayağımıza pranga olmak zorunda? Kaç can aldı kan davası; iki parça toprak ya da geçmişte yaşanan eski bir olay uğruna? Töre daha mı önemli babasız çocuklardan, dul kadınların gözyaşlarından? Töre ile kızları mı yoksa kendi kırılası erkek hegemonyanızı mı koruyorsunuz? Töre ile Siverek için mi yoksa Siverek halkını feodal yapıya mahkum kılmak için mi çalışıyorsunuz? Ya da sizin gibi düşünmeyen nice güzel insanları sınır dışı kalmaya mı zorluyorsunuz? Nedir asıl korktuğunuz?

Dünya ile Siverek arasında sıkışmak zorunda mıyız?

Var bizim bize yeten güzel gelenek göreneklerimiz; onları hiç konuşmuyorsunuz. Büyüğe saygı, küçüğe sevgi, misafirperverlik, geçmişe bağlılık, mertlik, özü sözü bir olmak, anaya bacıya sahip çıkmak (ama mal saymak değil) okuyana saygı duymak, her yerde gururla Siverek’ li olmak. Bunları hiç anlatmıyorsunuz. Nasıl bir sistemdir ki bu sadece tersine işler çarklar: Hala maldır kadınlar, hala silah çekmektir mertlik, hala küfür etmektir erkeklik… İnsan ki en yüce varlığıdır Yaradan’ ın; kadındır ki diğer yarın, korkma bırak kanatlansın… Kanadı kırık kadın yüz karasıdır toplumun.

Dünya ile Siverek arasında sıkışmak zorunda mıyız?Okumasına izin vermediğiniz her genç, biçtiğiniz her umut, ah olup yolunu kesiyor Siverek insanının hala anlamadınız mı?

Siverek ile dünya arasında sıkışmak zorunda değiliz, hem Siverekli kalıp hem de dünya içinde Siverekli olarak dünyayı fethedebiliriz. Tabi ki bu sıkışmadan bizi arada bırakmaya çalışan, kandan ve cehaletten beslenen, hükümdarlığını bunların üstüne kurmuş; benzerleri dünyanın her yerinde mevcut tiranlar, baronlar, egemenlik sarhoşları izin verirse…

Dünya ile kendin arasında sıkışma Siverek!

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image