ÇOCUKLUĞUMUN DONDURMA TARİHÇESİ

Serin Ankara caddelerinde klasik öğleden sonra yürüyüşümü tamamlamaya az kalmıştı ki; onları gördüm. Çekirdek bir aile dondurmacı dükkânı önündeki üç masadan birine oturmuş keyifle dondurma yiyorlardı. Hemen zihnimin derinliklerinden kendi dondurma tarihçem su yüzüne çıkıverdi. Ailenin annesine sorduğumda dondurmanın güzel olduğu bilgisini aldım. Ben de dondurmamı üç masadan birine oturarak yedim.

Evime doğru ilerlerken dondurma anılarım canlandı. Ailesel bir özelliktir bizde dondurma sevmek. Türkiye’nin birçok yerinden dondurma öykülerim vardır; hatta dünyadan da. Ama bu akşam aklıma gelenler çocukluğumun dondurma anıları idi.

Sanırım en eskilerinden biri araba ile Siverek sokaklarında dolaşan dondurmacılar. Sesini duyduğumuz anda kıpraşmaya başlardık biz çocuklar. Dikkât 1960 sonları, 70 başlarından söz etmekteyim. Belleğim beni yanıltmıyorsa çocukluğumda bir gün evdeki eski gazeteleri dondurmacıya vermiştim. Ama belleğim yanıltıyor da olabilir.

Yaz akşamları Siverek yazlık sinemalarından dönerken evde kalmak isteyen anneme; tabi ki bize de aldığımız en az bir kilo dondurma. Tadı hala damağımda. Gecenin bir vakti elimizde kaşıklar dondurma yemek; nasıl güzeldi.

Eve gelen konuklara da dondurma ikram edilirdi bizde; o zamanın mavi dondurma kaplarının son parçası ve tepsisi mutfağımdadır. Neredeyse 50 yıllık bir parçadan söz etmekteyim.

 

Dondurma denir; Siverek denir de Şeyhmus Pastanesi akla gelmez mi? Bazen sadece dondurma yemek için Anadol marka arabamız ile Diyarbakır’ a giderdik. Dondurma ve sargı burma yemek için. Yıllar geçti üzerinden hala tüm tatlıların üstünde dondurma severim. İnsanlar ayva tatlısını kaymak ile servis eder; ben kesinlikle dondurma ile. Biz öyle gördük; Antep kuru baklavası ile dondurma yedik.

Dondurma ile tatlı; gece yarısı eve çağrılan künefe Siverek’ te. Kışın sıcak künefe ama yazın mutlaka yanında dondurma ile.

Dedim ya dondurma seven bir ailenin kızıyım ben. Ve dondurma severim. Yaz kış demeden yerim. Dünyanın çeşitli yörelerinden, ülkemin birçok yerinden dondurma anılarım var var ama… En güzeli çocukluğumun dondurma tarihçesi…

Diyarbakır, Antep gezileri ve Siverek yazlık sinema sonrası keyfi…

Çocukluğumun dondurma tarihçesi…

 

22.07.2018/ 21.30

Dr. Fahriye Yonca AYAS

MEZOPOTAMYA PRENSESİ

 

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image