ÇOCUĞUNUZ İLE FARKLI BİR İLETİŞİM : MEKTUP

 
 

SİZ HİÇ ÇOCUĞUNUZA  MEKTUP YAZDINIZ MI?

 

Siz hiç çocuğunuza mektup yazdınız mı?  Ak kağıt üstüne siyah kelimelerle derdinizi anlattınız mı?

Soruyorsunuz ya bana bazen  nasıl iletişim kurabileceğinizi onlarla; siz hiç mektuba sevginizi aktardınız mı?  O mektubu alıp da postaya attınız mı? İşyerinizdeki beşer dakikalık boşluklarda arkadaşlarınızla dedikodu yapmak yerine  gününüzün nasıl geçtiğini çocuğunuza mektupla anlattınız mı?

Vaktim yok; çok yoğunum demek yerine   O’na sevginizi ya da kırgınlığınızı bir beyaz kuş misali mektupla ulaştırdınız mı?

Bilir misiniz mektup almayı herkes sever;   hele ki ilk mektubunuzda çocuğunuz çok şaşırır , heyecanlanır. Yaşı kaç olursa olsun mektup yazabilirsiniz çocuğunuza. Yuvaya giden çocuğa çeşitli  dergilerden,  gazetelerden ya da internetten indirdiğiniz resimleri kesip yapıştırırsınız,

renkli bir zarfa koyup eve ya da yuva adresine yollarsınız.

Düşünsenize yuvaya giden bir çocuk, adına bir zarf gelmiş; tabi ki önceden telefon açıp yuva müdürünü uyarırsınız ki zarfı eline versin. İşte çocuğunuza farklı  olduğunu bir birey olduğunu ve sizin de onu öyle gördüğünüzü anlattınız. Geldik ilkokul birinci    sınıfa: Kocaman beyaz bir kağıda renkli kalemler ile ‘seni seviyorum ‘  yazın ya da canınız ne isterse;  işte okuyabileceği bir mektup.

Onsuz bir yere gitmek zorunda kalırsanız mutlaka bir kartpostal ya da kısa bir not yollayınız ki  ayrılıkla unutulmadığını bilsin.

Büyüdükçe mektuplarınız da büyüsün; cevap yazmak için teşvik ediniz ki kalemi gelişsin.

Tamam telefon var, mesajlaşma var ama olsun siz büyük çocuğunuza da mektup yazınız. İnanın eliniz bir açılınca yüz yüze konuşurken dile getiremediğiniz duygular kaleminizden dökülecektir.  Ve çocuğunuz da aslında sizin ona vakit ayırdığınızı ayırmayı gönülden istediğinizi keşfedecektir.

O kadar farklı bir iletişim , o kadar güzel bir sır ki bu aranızda.  Ben oğluma yaklaşık beş yıl boyunca yazdım son iki yıl bıraktım ama gerekçem vardı çünkü cevap yazmıyordu. Ancak şimdi zor bir senesi sınavlara girecek ve tekrar başlayacağım; fazla değil ayda bir mektup ama çok hoş oluyor inanın. Daha   küçükken her dönem bir mektup yazardım ayrıca gittiğim yer olursa da yazardım. İlk alışını; sonra ilkokulda aldığı zamanki arkadaşlarının şaşkın tepkisini; o mektuplarını saklayışını bir görseniz.

Bu sene  lise sınavlarına girecek oğlum tam zamanıdır yeniden yazmaya başlamanın; o yoğun ben yoğun. Belki mektuplarım biraz daha kolay atlatmasını sağlar bu seneyi. Bilmiyorum nelerden bahsederim ama…

Bence siz de yazınız  çocuğunuza;  her dönem için bir tane olsun…

Siz hiç çocuğunuza mektup yazdınız mı?

Önce renkli kalemler ile başlayıp kocaman harflerle ;   sonra giderek çocuğunuz ile büyüyen mektuplar…

 

03  EYLÜL  2006/ KİŞİSEL BAŞARI

 

 

Yorumlar
Aranan kriterlere Uygun kayıt bulunamadı
Yeni Yorum
(*) İsim :
(*) E-Posta :
(*) Konu :
Yorum
Güvenlik Kodu :
Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz (5 hane)
CAPTCHA Image